برنج قهوه ای یا برنج کامل .

برنج کامل ، که به عنوان برنج قهوه ای شناخته می شود، دانه ای است که پوسته بیرونی (شلتوک) از آن جدا شده و هنوز سبوس روی آن کنده نشده است.
در طول فرایند شالیکوبی، پوسته بیرونی (شلتوک) و همچنین لایه ای قهوه ای (سبوس) از دانه برنج جدا می شود و حاصل آن، چیزی است که معمولا به عنوان دانه برنج سفید شناخته می شود.


برنج قهوه ای

 

- دانه برنج

دانه برنج از چهار بخش ساخته شده است: شلتوک، سبوس، جوانه و دانه سفید.

1. شلتوک، بیرونی ترین لایه و پوشش سخت و محافظ دانه برنج است.

2. سبوس، لایه بیرونی دانه است و حاوی مقادیر زیادی فیبر می باشد.

3. جوانه، جنین دانه است که از جوانه های گیاهی جدید تشکیل شده و حاوی مقادیر زیادی چربی و مواد مغذی است.

4. دانه سفید، پس از فرآیند تراش و سفیدکردن باقی می ماند، که شامل بخش کوچکی از ویتامین ها و مواد معدنی است که از ابتدا در برنج قهوه ای وجود داشته است.

 

-  ارزش غذایی

 برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید، از ارزش غذایی بیشتری برخوردار است. این به این دلیل است که برنج سفید با حذف چند لایه بیرونی (سبوس) یک دانه برنج ایجاد می شود. بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی در این فرایند از بین می روند.

یک فنجان برنج قهوه ای پخته شده حدود 3.5 گرم فیبر غذایی دارد در حالی که مقدار فیبر در یک فنجان برنج سفید کمتر از 1 گرم است. 

یک فنجان برنج قهوه ای حاوی 84 میلی گرم منیزیم که این مقداردرمقایسه با یک فنجان برنج سفید 19 میلی گرم است.

فیبر غذایی که به طور طبیعی در غذاها وجود دارد می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی، چاقی و دیابت نوع 2 کمک کند.

برنج قهوه ای همچنین دارای مقادیر بیشتری از ویتامین E، ویتامین B-6، فولیسین، منیزیم، فسفر و پتاسیم نسبت به برنج سفید می باشد.

- آشپزی و نگه داری

پخت برنج سفید معمولا در حدود 20 دقیقه زمان نیاز دارد، درحالی که پخت برنج قهوه ای می تواند تا 35 دقیقه طول بکشد.

از آنجا که برنج قهوه ای حاوی چربی بیشتری است، سریعتر در معرض آسیب قرار می گیرد و بنابراین دارای طول عمر کوتاه تری نسبت به برنج سفید است.

برنج قهوه ای حدودا برای یک سال از کیفیت مطلوب برخوردار است در حالی که برنج سفید می تواند چندین سال حفظ و مورد استفاده قرار گیرد.

برنج قهوه ای

 

- برنج خود را با آگاهی انتخاب کنید

برنج سفید به طور کلی ارزان تر از برنج قهوه ای است و همچنین در مدت زمان طولانی تری قابل نگه داری است، بنابراین می تواند انتخاب منطقی تر برای خانواده هایی باشد که می خواهند مقادیر زیادتری خرید کنند و یا قصد ذخیره سازی برنج در مدت طولانی تری دارند.

برنج قهوه ای از لحاظ ارزش غذایی برتر است و محتوای فیبر بالاتر باعث می شود که شما مدت زمان بیشتری احساس سیربودن داشته باشید.

از آنجایی که برنج قهوه ای نسبتا از قیمت مناسبی برخورداراست، افزودن این دانه کامل به رژیم غذایی شما، یک راه آسان و مقرون به صرفه برای رسیدن به غذای سالم است.


شما می توانید برنج قهوه ای را از فروشگاه برنج‌زار در بخش برنج قهوه ای تهیه کنید.

ارسال نظر
logo-samandehi تضمین اصالت کالا ارسال رایگان به سراسر کشور مشاوره رایگان خرید روش های پرداخت متنوع